druk cyfrowy na papierze czerpanym

Często dostaje od Was pytania dotyczące druku na moich papierach. W jaki sposób, czym, gdzie i dlaczego tak drogo :)
Zatem do dzieła…

  • Druk cyfrowy w drukarni

Większość znanych mi drukarni odmówi druku na materiale powierzonym, szczególnie jak drukarz usłyszy o papierze czerpanym. Dostępne na rynku papiery czerpane są bardzo różne, często bardzo zapylone, rzadko zaklejone. Nie dziwi mnie więc obawa drukarzy o sprzęt kosztujący niemałe pieniądze.
Do tego dochodzi ryzyko zacięcia/zakleszczenia papieru ze względu na nieregularne krawędzie, tzw. brody.
Znam jedną drukarnię z Bielska-Białej, która nie odmawia druku na papierach czerpanych, jednak w grę wchodzą tylko formaty od A4 w górę. Nieregularna gramatura i grubość papieru, wynikająca z ręcznego procesu produkcji również nie pomaga w automatyzacji druku. Z reguły w grę wchodzi tylko ręczny podajnik i druk po jednej kartce, zatem cena druku jest zdecydowanie wyższa niż druk na standardowym papierze.

  • Druk cyfrowy w domu

atrament: bez żadnych problemów drukuję na papierach formatu pocztówki i większych. Żadna z testowanych drukarek nie potrafiła pociągnąć kartonika wizytowego.

laser: na kilkanaście testowanych drukarek tylko kilka potrafiło wystarczająco „wysuszyć” toner. Zatem druk możliwy – jednak czym cieńszy papier tym lepiej.

W obu przypadkach w grę wchodzi tylko ręczne podawanie pojedynczych kartek, a w przypadku papieru z brodami dodatkowo często zdarza się „krzywe” pociągnięcie papieru przez mechanizm drukarki, zatem przy druku trzeba założyć sporą ilość odpadów.
W praktyce lepiej sprawdzają się drukarki z tzw. plaskim przebiegiem.

Wszystkie przedstawione wydruki zostały wykonane na drukarce atramentowej marki Epson.

 

Przykład błędu w druku spowodowany nieregularnymi krawędziami papieru.

 

Autorem wszystkich ilustracji przedstawionych na zdjęciach jest Paulina Nachman. Dziękuję.

4 Responses

    • To wydruk z Epsona Stylus Photo R800 ale na większości starych drukarek można drukować z niezłym efektem. Drukowałem również na Canonach i HP. Jestem fanem urządzeń starszych (większość moich drukarek ma więcej niż 15 lat) z powodu solidniejszej mechaniki niż współczesne urządzenia. Niestety papier czerpany z nieregularnymi krawędziami jest dość trudnym nośnikiem ale można uzyskać wyśmienite efekty.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.