Badania archeologiczne dokumentują pojawienie się papieru w okresie wczesnej dynastii Han, tj. 180-50 r p.n.e. na terenie Chin. Z tego regionu pochodzą również pierwsze materiały opisujące proces produkcji papieru z konopi, starych sieci rybackich oraz szmat.

Przez wiele stuleci sposób produkcji papieru był tajemnicą chińskiego kręgu kulturowego. Dopiero w połowie VIII w. w czasie jednej z bitew z Arabami w rejonie Turkiestanu zostali pojmani chińscy papiernicy. Od tego momentu następuje rozkwit produkcji papieru z lnu i tkanin, powstają wielkie manufaktury dostarczające papier do najdalszych części imperium arabskiego.

W ten sposób technika produkcji papieru dociera do Europy. Dzięki ekspansji arabskiej w 1144 r. powstaje pierwszy młyn papierniczy w Hiszpanii. W chrześcijańskiej Europie początkowo niechętnie przyjmowany ze względu na arabskie pochodzenie oraz mniejszą trwałość od pergaminu, powoli jednak zyskuje uznanie i powstają nowe papiernie we wszystkich częściach kontynentu.

Dociera również na teren Polski, gdzie w drugiej połowie XV w. powstają młyny papiernicze w miejscowości Prądnik Wielki oraz Mogiła (dzisiejszy teren Krakowa).

Na wzrost zainteresowania papierem bardzo duży wpływ miało wynalezienie przez Gutenberga techniki druku ruchomymi czcionkami około 1446 r.

Powoli powstają nowe rodzaje papieru i techniki produkcji. Początkowo niewielkie manufaktury i całkowicie ręczna produkcja przekształca się w zorganizowane zakłady zatrudniające wielu czeladników. Następuje rozkwit nowej gałęzi przemysłu.

 


 

ręcznie robiony, szlachetny, charakterystyczny i niepowtarzalny wygląd to tylko kilka z wielu zalet papieru czerpanego…

 


 

Dzisiaj, w czasach kiedy papier produkowany jest w tysiącach odmian, w wielkich zakładach na szeroką skalę, my postawiliśmy przed sobą cel powrotu do podstaw. W 1997 r. rozpoczęliśmy pierwsze próby ręcznego czerpania papieru w małej manufakturze. Od tego czasu ciągle doskonalimy swój warsztat i rozszerzamy ofertę.

pPRC www baner 1170x400 papier02a

Każdy etap produkcji papieru czerpanego wykonywany jest ręcznie w naszej manufakturze. Dzięki temu mamy wpływ na wszystkie właściwości papieru, jego kształt, format, odpowiednią fakturę, kolor i dodatki. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło nam tak dobrać odpowiednie proporcje składników aby dopasować papier wytwarzany wg. tradycyjnych receptur do współczesnych realiów. Dzięki odpowiedniemu „zaklejeniu” nasz papier czerpany idealnie nadaje się do domowych drukarek atramentowych, kaligrafii czy innych technik drukarskich.

 


 

 

szeroki wybór kolorów, faktur, dodatków oraz znaków wodnych umożliwia nadanie indywidualnego charakteru każdemu arkuszowi papieru

 


 

 

Dzięki ręcznemu wytwarzaniu, odpowiedniej fakturze oraz dodatkom takim jak indywidualny znak wodny czy płatki kwiatów lub ziół, każdy arkusz papieru może nabrać niepowtarzalnego charakteru.

nagietek 003

Najczęściej wykonujemy papiery w formatach standardowych jak A5 czy A4 jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby na zamówienie wykonać papier o dowolnym kształcie czy proporcjach boków.

 


 

Chcesz zamówić lub poznać więcej szczegółów dotyczących papieru oraz możliwości wykorzystania… zadzwoń lub napisz – wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w stopce lub na stronie kontakt.

 

zamów już dzisiaj:

+48 732 003 138

kod QR