druk cyfrowy na papierze czerpanym

Często dostaje od Was pytania dotyczące druku na moich papierach. W jaki sposób, czym, gdzie i dlaczego tak drogo :)
Zatem do dzieła…

  • Druk cyfrowy w drukarni

Większość znanych mi drukarni odmówi druku na materiale powierzonym, szczególnie jak drukarz usłyszy o papierze czerpanym. Dostępne na rynku papiery czerpane są bardzo różne, często bardzo zapylone, rzadko zaklejone. Nie dziwi mnie więc obawa drukarzy o sprzęt kosztujący niemałe pieniądze.
Do tego dochodzi ryzyko zacięcia/zakleszczenia papieru ze względu na nieregularne krawędzie, tzw. brody.
Znam jedną drukarnię z Bielska-Białej, która nie odmawia druku na papierach czerpanych, jednak w grę wchodzą tylko formaty od A4 w górę. Nieregularna gramatura i grubość papieru, wynikająca z ręcznego procesu produkcji również nie pomaga w automatyzacji druku. Z reguły w grę wchodzi tylko ręczny podajnik i druk po jednej kartce, zatem cena druku jest zdecydowanie wyższa niż druk na standardowym papierze.

  • Druk cyfrowy w domu

atrament: bez żadnych problemów drukuję na papierach formatu pocztówki i większych. Żadna z testowanych drukarek nie potrafiła pociągnąć kartonika wizytowego.

laser: na kilkanaście testowanych drukarek tylko kilka potrafiło wystarczająco „wysuszyć” toner. Zatem druk możliwy – jednak czym cieńszy papier tym lepiej.

W obu przypadkach w grę wchodzi tylko ręczne podawanie pojedynczych kartek, a w przypadku papieru z brodami dodatkowo często zdarza się „krzywe” pociągnięcie papieru przez mechanizm drukarki, zatem przy druku trzeba założyć sporą ilość odpadów.
W praktyce lepiej sprawdzają się drukarki z tzw. plaskim przebiegiem.

Wszystkie przedstawione wydruki zostały wykonane na drukarce atramentowej marki Epson.

 

Przykład błędu w druku spowodowany nieregularnymi krawędziami papieru.

 

Autorem wszystkich ilustracji przedstawionych na zdjęciach jest Paulina Nachman. Dziękuję.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.