Dzisiejszym wpisem rozpoczynamy cykl „w naszej pracowni: …”, który ma być bardzo ogólnym, krótkim opisem podstawowego wyposażenia warsztatu oraz sposobu czerpania papieru.
sito żeberkowe i welinowe
Sito do czerpania papieru wraz z kadzią, w której znajduje się zawiesina ze zmielonymi składnikami papieru to główne narzędzia każdego warsztatu papierniczego.
Używane w Europie sita składają się z formy do której przymocowana jest na stałe metalowa siatka oraz zakładana jest ramka, którą regulujemy format oraz grubość (gramaturę) papieru.
W czasie czerpania formę wraz z ramką zanurzamy w kadzi. Wyciągając formę z kadzi woda przelewa się przez sito natomiast włókna osadzają się na nim tworząc arkusz mokrego papieru.
Ze względu na sposób wykonania siatki, sita dzielimy na żeberkowe oraz welinowe. Wybór sita ma wpływ na wygląd oraz właściwości papieru.
- Sita żeberkowe wykonane są z gęsto ułożonych prętów drucianych związanych (w regularnych odstępach) poprzecznymi drutami. Charakterystyczną cechą papierów czerpanych za pomocą sit żeberkowych jest bardzo delikatna jednak widoczna struktura pionowych i poziomych linii będących odbiciem sita.
- Sita welinowe to siatka o bardzo drobnym splocie rozciągnięta na formie. Papiery czerpane za pomocą takich sit charakteryzują się minimalnie gładszą powierzchnią.
Wszystkie używane przez nas sita są żeberkowe, plecione ręcznie.